Opublikowany przez: monika.g 2016-03-20 21:15:46
Aby zmienić czas zimowy na letni musimy przesunąć wskazówki zegara o godzinę do przodu. Zrobimy to już w ten weekend w nocy z 26 na 27 marca, przestawiając zegary z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej.
(Pixabay.com @ Zmiana czasu z zimowego na letni 2016)
Zmiana czasu z zimowego na letni 2016 – czy to ma sens?
W całej Unii Europejskiej czas zmieniamy 2 razy w roku: w ostatnią niedzielę marca (z zimowego na letni) oraz w ostatnią niedzielę października (z letniego na zimowy). Podstawowym czasem jest ten zimowy. Natomiast czas letni, czyli przestawianie zegarów w marcu o godzinę do tyłu, wprowadzono ze względów ekonomicznych, aby przesunąć aktywność ludzi tak, by maksymalnie wykorzystywali światło słoneczne. Większość z nas bowiem nie wstaje wcześniej niż o 6 rano., a przecież w lato już nawet 2 godziny wcześniej jest widno. Natomiast wieczorem dzięki temu, że czas jest przesunięty o godzinę do tyłu włączamy światło dopiero o 20, a nie już o 19 (gdybyśmy pozostali przy czasie zimowym).
Oszczędności energii elektrycznej jest tu jednak wątpliwa, ponieważ więcej jej jest zużywane na chociażby klimatyzację w domu czy samochodzie niż na oświetlenie. Zwiększa się również zużycie paliwa, ponieważ dłuższy dzień sprzyja wyjazdom, co wiąże się z podróżą samochodem lub autobusem. Tak więc główny argument jakim jest oszczędzanie energii nie ma już w obecnych czasach tak dużego wpływu ani znaczenia, by jednoznacznie przemawiać za słusznością zmiany czasu na letni.
Słuszniejszy wydaje się argument, że zmiana czasu ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa m. in. na drogach, ponieważ kierowcy zwykle jeżdżą, gdy jest jasno oraz na ulicach, przestępczość i wandalizm również częściej zdarzają się nocami niż w dzień.
Zmiana czasu z zimowego na letni 2016 – jak wpływa na nasze zdrowie?
Paradoksalnie do argumentów, na których opiera się wprowadzenie czasu letniego okazuje się, że krótszy sen podczas tej zmiany może powodować zwiększoną liczbę wypadków drogowych, depresje i zawały serca. Spowodowane jest to tym, że zmiana czasu rozregulowuje naturalny rytm biologiczny człowieka. Potrzebuje on kilku dni, by dostosować się do nowych warunków. Podobnie dzieje się w czasie podróży, gdy zmieniamy strefy czasowe.
Zmiana czasu z zimowego na letni 2016 - jak się przestawić?
Aby zmniejszyć negatywny wpływ nagłej zmiany czasu i wynikającej z tego konieczności wstania o godzinę wcześniej w niedzielę rano możemy już w sobotę wstać pół godziny wcześniej niż zwykle. Dzięki temu w niedzielę przesuniemy poranne wstawanie tylko o pół godziny w stosunku do dnia poprzedniego, a w poniedziałek będzie nam już łatwiej dostosować się do porannych pobudek. Nie zapomnijmy również, że w tym roku w ostatni weekend marca są również święta wielkanocne. Tych, którzy w Niedzielę Wielkanocną będą szli na poranną Rezurekcję i tak czeka bardzo wczesna pobudka, a w tę niedzielę będą musieli wstać o godzinie 4:00! Łatwiej więc będzie zacząć wstawać trochę wcześniej już w sobotę, aby po zmianie czasu nasz organizm mógł lepiej dostosować się do nowego czasu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dni wolne od pracy w 2016 - tabela długich weekendów>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.03.21 13:20
mi to tez nie przeszkadza :) !!!
Stokrotka 2016.03.21 11:27
Mnie tam nie przeszkadza.. już budzę się wcześniej
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.